Dożynek czas

Przełom sierpnia i września to tradycyjny czas, w którym rolnicy dziękują Bogu za zebrane plany. Nie inaczej było i w tym roku. Święto plonów na naszym terenie miało szczególnie dostojny, charakter ponieważ obchodzono je nie tylko na poziomie gminnym. Dodatkowo powiat tomaszowski dostąpił zaszczytu organizacji dożynek wojewódzkich.

W Tarnawatce dożynki gminno-parafialne odbyły się 22 sierpnia na placu przed budynkiem GOK. Mszę Świętą poprzedził barwny korowód prowadzony przez Kazimierę Mańdziuk przewodniczącą Rady Gminy i wójta Piotra Pasiecznego. Za nimi podążali starostowie dożynek: Anna Pliżga z Klocówki i Krzysztof Chacia z Sumina. W przemarszu uczestniczyły delegacje sołectw, koła gospodyń oraz orkiestra strażacka. Po uroczystym przekazaniu chleba i poświęceniu wieńców dożynkowych odprawiona została Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. proboszcz Tomasz Demczuk. W oprawę mszy włączył się chór TARNA-VOX.  Po jej zakończeniu głos zabrał wójt Piotr Pasieczny witając mieszkańców całej Gminy oraz zaproszonych gości. Wśród nich obecni byli m.in.: Jarosław Korzeń wicestarosta Tomaszowski, Ewa Korzeń Kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Lub, radni powiatowi Halina Czarnecka i Robert Kuźniarz oraz Artur Ostasz przedstawiciel ARiMR w Tomaszowie Lub.

Współorganizatorami uroczystości była Gmina Tarnawatka oraz KGW w Tarnawatce, realizujące projekt pt. “Plon niesiemy Plon” dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury. W ramach pozyskanych środków grupy KGW z terenu Gminy Tarnawatka pod okiem trenera, wiły wieńce dożynkowe. Zwieńczeniem ich prac był konkurs na najpiękniejsze wieńce tradycyjne. Komisja konkursowa I miejsce przyznała KGW w Hucie Tarnawackiej, II KGW w Suminie, a III KGW w Tarnawatce-Tartaku. Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Rozstrzygnięto także konkurs gminny. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyło KGW w Niemirówku Kolonii, a nowoczesnych KGW w Tarnawatce. Laureaci zostali wytypowani do udziału w dożynkach wojewódzkich w Lubyczy Królewskiej. Kolejny konkurs, który rozstrzygnięto podczas dożynek, to „Regionalne Smaki”. Komisja oceniała potrawy z wykorzystaniem ziół. Nagrody finansowe przyznano w dwóch kategoriach. W indywidualnej I miejsce zajęła Ewelina Zwolak-Kawalec za pierożki gotowane z ziemniakami i serem z dodatkiem mięty, II miejsce przypadło Zuzannie Pasiecznej za chlebek ziołowy,  a III Marzenie Horoch za smalczyk ziołowy. W kategorii grupowej I miejsce zdobyło KGW w Niemirówku-Kolonii za karkówkę marynowaną w czosnku i  tymianku w sosie kurkowym w towarzystwie kopytek pokrzywowo-bazyliowych z młodą kapustą koperkowo-ziołową, II KGW w Klocówce za kopytka z pokrzywą,  a III KGW w Tarnawatce-Tartaku za pasztet z cukinii z sosem czosnkowym.

Na dożynkach gminnych  gościliśmy także Mobilną Wioskę Ginących Zawodów z Koronowa. Można było przyjrzeć się, jak kiedyś wytwarzało się naczynia ceramiczne, liny i powrozy, drewniane łyżki oraz sporządzało mieszanki ziół.

Nie mogło także zabraknąć występów kół gospodyń, a uroczystość uświetniła  Tomaszowska Kapela Podwórkowa. W czasie wspólnej zabawy degustowano potrawy kuchni regionalnej przygotowane przez KGW z terenu gminy. Swoje prace prezentowała także hafciarka z Wieprzowa Danuta Radkowska. Biesiadę dożynkową zakończyła tradycyjna zabawa.

Dożynki Wojewódzkie odbyły się 12 września w Lubyczy Królewskiej. W ławach gości honorowych zasiedli m.in.: wicepremier Jacek Sasin, posłowie Tomasz Zieliński i Sławomir Zawiślak, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta  tomaszowski Henryk Karwan oraz samorządowcy z całego województwa. Uroczystość rozpoczął tradycyjny korowód i powitanie delegacji dożynkowych. Dziękczynną Mszę Świętą w oprawie chóru TARNA-VOX, odprawił biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek. W trakcie nabożeństwa odbył się obrzęd poświęcenia wieńców, a po jej zakończeniu uroczyste dzielenie chleba dożynkowego. Były też okolicznościowe przemówienia oraz wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Jednym z punktów uroczystości był występ Zespołu Folklorystycznego „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego oraz Chóru TARNA-VOX. Zespoły zaprezentowały przepiękny obrzęd żniwny. Po występach rozstrzygnięto konkursy na powiatowy i wojewódzki wieniec dożynkowy.

Wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Oprócz władz naszej gminy w dożynkach wzięły udział KGW z Niemirówka Kolonii, KGW z Tarnawatki oraz KGW Polne Kwiaty z Tymina.

Jest nam niezmiernie miło, że Koło Gospodyń z Niemirówka Kolonii zajęło I miejsce w konkursie powiatowym na najpiękniejszy wieniec w kategorii wieniec tradycyjny. Natomiast KGW z Tymina zdobyło dwa wyróżnienia w konkursie wojewódzkim w obydwu kategoriach za wieniec tradycyjny i nowoczesny. Gratulujemy serdecznie laureatom i dziękujemy za piękną reprezentację Gminy podczas dożynek wojewódzkich.

 

Monika Szczepaniuk

 

Powiązane posty

Ogłoszenia

INFORМACJA

INFORМACJA Wójt Gminy Tarnawatka podaje do publicznej wiadomości, iż w dniach 27-28 listopada oraz 11 i 18 grudnia 2021 r. KŁ nr 8 Łoś w Lublinie organizuje polowania zbiorowe m.in. na dziki na terenie obwodu 303 w Gminie Tarnawatka (wschodnia strona od drogi wojewódzkiej Tomaszów Lubelski – Łaszczów).

Ogłoszenia

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI Wójt Gminy Tarnawatka ogłasza 1. Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność Gminy Tarnawatka, położonej w miejscowości Sumin, oznaczonej numerem 211/3 ark. 3 obręb Tarnawatka, stanowiącej grunty orne. Nieruchomość o pow. ogólnej 0,45 ha, uwidoczniona w KW ZA1T/00069499/7 zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest jako tereny upraw[…]