Dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w Tarnawatce.

Na świeżym powietrzu pod sklepieniem największego teatru świata, czyli nieba, 4 września 2021 r. w godzinach 10:00 – 12:30 przy budynku Urzędu Gminy w Tarnawatce przeczytaliśmy z pasją tekst dramatu Gabrieli Zapolskiej –Moralność pani Dulskiej.

Akcja czytelnicza trwa od 2012 roku, organizowana jest przez Prezydenta RP. Natomiast w naszej miejscowości przy organizacji pracowały Pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnawatce, Bożena Gałan we współpracy z Panią Małgorzatą Knafel ze Szkolnej Biblioteki przy Zespole szkół i Przedszkola w Tarnawatce. Na wstępie odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Doskonała tragifarsa z 1906 roku do dziś święci triumfy na teatralnych scenach i z powodzeniem została odebrana przez publiczność Tarnawatki. Narodowe Czytanie to przecież nie tylko święto literatury, ale także wspólna zabawa. Dlatego każdy mógł umieścić na kapeluszu kwiaty i samodzielnie wystylizować kapelusz secesyjnej damy.
W ciekawy sposób czytali w roli postaci z dramatu Gabrieli Zapolskiej:

1.Pani Dulska – Aleksandra Krech (w stroju z epoki)

2.Pan Dulski – Bartłomiej Kudyba

3.Zbyszko Dulski – Miłosz Jędruszczak

4.Mela Dulska – Magdalena Kudyba

5.Hesia Dulska – Katarzyna Matwiejszyn

6.Juliasiewiczowa z Dulskich – Kamila Jagoda

7.Lokatorka – Agata Puźniak

8.Hanka – Zuzanna Kierepka na zmianę z Patrycją Wiatrzyk

9.Tadrachowa – Małgorzata Knafel

10.Didaskalia – Artur Wiatrzyk

Osoby, które czytały fragment Moralności pani Dulskiej otrzymały egzemplarz dramatu.

Nieprzewidziana sytuacja nastąpiła w finale III aktu, gdy matka chrzestna Hanki odwołała się do Przenajświętszego Sakramentu, nastąpiła ingerencja „ góry”! Parawan będący dekoracją imitującą ścianę krakowskiego salonu mieszczańskiej rodziny spadł znienacka na czytających przy stoliku. Na szczęście nikomu nic się nie stało. To sygnał, że współczesny świat odchodzi od moralności chrześcijańskiej? Złe zachowanie tytułowej bohaterki doprowadziło do dramatu i łez służącej, wzruszyła nas jej tragedia i otworzyła oczy na chciwość i fałsz.

Niektórzy brali udział w tej akcji już szósty raz, bo od tylu lat włączamy się w tę ogólnopolską akcję. Dziękujemy obecnym, szczególnie aktywnie włączającym się w akcję głośnego czytania. Zachęcamy do spotkania w przyszłym roku, kiedy będą czytane Ballady i romanse Adama Mickiewicza, jak ogłosił prezydent RP Andrzej Duda.

Małgorzata Knafel

Powiązane posty