Gniazda czekają

Pomimo tego, że tegoroczna zima nie bardzo dała się we znaki, wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy już wiosny. Na tę porę roku przygotowuje się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowując różnorodne  plany i zamierzenia. Jednym z priorytetowych zadań na ten rok jest ochrona bociana białego.

Realizując te plany RDOŚ w Lublinie zwróciła się do gmin z prośbą o podanie informacji o lokalizacji oraz ewentualnych potrzebach w zakresie renowacji bocianich gniazd. Podczas lustracji przeprowadzonej na terenie gminy Tarnawatka stwierdzono, że wszystkie gniazda znajdują się dobrym stanie i na obecny moment nie wymagają prac zmierzających do poprawy ich funkcjonowania. Ustalono także, że na naszym terenie istnieje 25 gniazd bocianich zarówno tych stale zasiedlanych jak i gotowych na przyjęcie nowych mieszkańców. Największą liczbą miejsc lęgowych tych pięknych ptaków może pochwalić się Tarnawatka, bo jest ich tutaj aż 6, po 3 znajdują się w Klocówce, Niemirówku i Wieprzowie Tarnawackim, 2 w Dąbrowie Tarnawackiej, Niemirówku-Kolonii, Paucznem i Tarnawatce-Tartaku oraz Pańków i Wieprzów Ordynacki po 1. Na stałe bociany nie zadomowiły się w Hucie Tarnawackiej, Kunówce, Podhuciu, Suminie i Tyminie.

Wygląda więc na to, że wszystko gotowe i już niedługo będziemy mogli cieszyć się widokiem tych dostojnych ptaków, których przylot uważany jest za nieomylny znak nadejścia wiosny.

 

 

 

Powiązane posty

22

Cze
Aktualności

Od  1 lipca obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Uwaga ! Od  1 lipca obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca będzie miał obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Deklarację będzie można złożyć drogą elektroniczną na stronie: zone.gunb.gov.pl lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy właściwym ze względu na […]

21

Cze
Aktualności

Referendum nie będzie

Komisarz Wyborczy w Zamościu II podjął decyzję o odrzuceniu wniosku mieszkańców Gminy Tarnawatka w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego odwołania Wójta Gminy Tarnawatka przed upływem kadencji.. W postanowieniu z dnia 18 maja stwierdzono, że wniosek zawiera nienadające się do usunięcia uchybienia, polegające na zebraniu niewystarczającej ilości prawidłowo złożonych podpisów osób popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum. Zgodnie z ustawą[…]