Gniazda czekają

Pomimo tego, że tegoroczna zima nie bardzo dała się we znaki, wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy już wiosny. Na tę porę roku przygotowuje się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowując różnorodne  plany i zamierzenia. Jednym z priorytetowych zadań na ten rok jest ochrona bociana białego.

Realizując te plany RDOŚ w Lublinie zwróciła się do gmin z prośbą o podanie informacji o lokalizacji oraz ewentualnych potrzebach w zakresie renowacji bocianich gniazd. Podczas lustracji przeprowadzonej na terenie gminy Tarnawatka stwierdzono, że wszystkie gniazda znajdują się dobrym stanie i na obecny moment nie wymagają prac zmierzających do poprawy ich funkcjonowania. Ustalono także, że na naszym terenie istnieje 25 gniazd bocianich zarówno tych stale zasiedlanych jak i gotowych na przyjęcie nowych mieszkańców. Największą liczbą miejsc lęgowych tych pięknych ptaków może pochwalić się Tarnawatka, bo jest ich tutaj aż 6, po 3 znajdują się w Klocówce, Niemirówku i Wieprzowie Tarnawackim, 2 w Dąbrowie Tarnawackiej, Niemirówku-Kolonii, Paucznem i Tarnawatce-Tartaku oraz Pańków i Wieprzów Ordynacki po 1. Na stałe bociany nie zadomowiły się w Hucie Tarnawackiej, Kunówce, Podhuciu, Suminie i Tyminie.

Wygląda więc na to, że wszystko gotowe i już niedługo będziemy mogli cieszyć się widokiem tych dostojnych ptaków, których przylot uważany jest za nieomylny znak nadejścia wiosny.

 

 

 

Powiązane posty

03

Mar
Aktualności

Umowy na dofinansowanie w ramach PROW na dofinansowanie 2 przedsięwzięć

2 marca 2021 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Wójt Gminy Piotr Pasieczny, Skarbnik Aneta Pankiewicz oraz Pan Adam Puchajda zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisali umowy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na dofinansowanie 2 przedsięwzięć: „Budowę sieci wodociągowej w Hucie Tarnawackiej” kwota dofinansowania to 524 555 zł oraz „Rozbudowę kanalizacji w Wieprzowie Ordynackim”[…]