Gniazda czekają

Pomimo tego, że tegoroczna zima nie bardzo dała się we znaki, wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy już wiosny. Na tę porę roku przygotowuje się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowując różnorodne  plany i zamierzenia. Jednym z priorytetowych zadań na ten rok jest ochrona bociana białego.

Realizując te plany RDOŚ w Lublinie zwróciła się do gmin z prośbą o podanie informacji o lokalizacji oraz ewentualnych potrzebach w zakresie renowacji bocianich gniazd. Podczas lustracji przeprowadzonej na terenie gminy Tarnawatka stwierdzono, że wszystkie gniazda znajdują się dobrym stanie i na obecny moment nie wymagają prac zmierzających do poprawy ich funkcjonowania. Ustalono także, że na naszym terenie istnieje 25 gniazd bocianich zarówno tych stale zasiedlanych jak i gotowych na przyjęcie nowych mieszkańców. Największą liczbą miejsc lęgowych tych pięknych ptaków może pochwalić się Tarnawatka, bo jest ich tutaj aż 6, po 3 znajdują się w Klocówce, Niemirówku i Wieprzowie Tarnawackim, 2 w Dąbrowie Tarnawackiej, Niemirówku-Kolonii, Paucznem i Tarnawatce-Tartaku oraz Pańków i Wieprzów Ordynacki po 1. Na stałe bociany nie zadomowiły się w Hucie Tarnawackiej, Kunówce, Podhuciu, Suminie i Tyminie.

Wygląda więc na to, że wszystko gotowe i już niedługo będziemy mogli cieszyć się widokiem tych dostojnych ptaków, których przylot uważany jest za nieomylny znak nadejścia wiosny.

 

 

 

Powiązane posty

Ogłoszenia

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA DZIERŻAWĘ NIERUCHOMOŚCI

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA DZIERŻAWĘ NIERUCHOMOŚCI Wójt Gminy Tarnawatka ogłasza przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę na okres 3 lat, nieruchomości gruntowej wykorzystywanej rolniczo położonej w Hucie Tarnawackiej oznaczonej numerem: 1083/1 ark. 2 obr. Huta Tarnawacka o pow. 0,45 ha. Termin zagospodarowania nieruchomości 1.10.2021 – 30.09.2024r. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka 1083/1 ark. 2 przeznaczona jest […]

Ogłoszenia

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Spisz się. Rachmistrz zaprasza do świetlic INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań Jeszcze do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Aby ułatwić Państwu wypełnienie obowiązku spisowego, na terenie naszej gminy organizujemy mobilne punkty spisowe.  Mobilne punkty, w których spisywać będzie spisywać rachmistrz, zostaną ustawione: 12.09.2021r. w niedziele o godzinie 12.00 w Klocówce[…]