Gniazda czekają

Pomimo tego, że tegoroczna zima nie bardzo dała się we znaki, wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy już wiosny. Na tę porę roku przygotowuje się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowując różnorodne  plany i zamierzenia. Jednym z priorytetowych zadań na ten rok jest ochrona bociana białego.

Realizując te plany RDOŚ w Lublinie zwróciła się do gmin z prośbą o podanie informacji o lokalizacji oraz ewentualnych potrzebach w zakresie renowacji bocianich gniazd. Podczas lustracji przeprowadzonej na terenie gminy Tarnawatka stwierdzono, że wszystkie gniazda znajdują się dobrym stanie i na obecny moment nie wymagają prac zmierzających do poprawy ich funkcjonowania. Ustalono także, że na naszym terenie istnieje 25 gniazd bocianich zarówno tych stale zasiedlanych jak i gotowych na przyjęcie nowych mieszkańców. Największą liczbą miejsc lęgowych tych pięknych ptaków może pochwalić się Tarnawatka, bo jest ich tutaj aż 6, po 3 znajdują się w Klocówce, Niemirówku i Wieprzowie Tarnawackim, 2 w Dąbrowie Tarnawackiej, Niemirówku-Kolonii, Paucznem i Tarnawatce-Tartaku oraz Pańków i Wieprzów Ordynacki po 1. Na stałe bociany nie zadomowiły się w Hucie Tarnawackiej, Kunówce, Podhuciu, Suminie i Tyminie.

Wygląda więc na to, że wszystko gotowe i już niedługo będziemy mogli cieszyć się widokiem tych dostojnych ptaków, których przylot uważany jest za nieomylny znak nadejścia wiosny.

 

 

 

Powiązane posty

09

Kwi
Aktualności

Kwietniowy numer gazety „Co w Naszej Gminie” ukaże się jedynie w formie internetowej

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że kwietniowy numer gazety „Co w Naszej Gminie” ukaże się jedynie w formie internetowej i będzie dostępny na stronie: www.tarnawatka.pl Podobnie jak Państwo, mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli powrócić do normalności i nasz informator będzie ukazywał się w wersji papierowej i w pełnej objętości. Zachęcając do lektury życzymy Wszystkim zdrowych i […]

08

Kwi
Aktualności

ZMIANA ZASAD SPISU WODOMIERZY

INFORMACJA WÓJT GMINY TARNAWATKA INFORMUJĘ, ŻE ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANEGO ZE STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO WYWOŁANEGO ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ KORONAWIRUSA ZMIENIONE ZOSTAŁY ZASADY SPISU STANU WODOMIERZY NA TERENIE GMINY TARNAWATKA W trosce o zdrowie mieszkańców zawiesza się do odwołania bezpośrednie spisy wodomierzy dokonywane przez pracowników Urzędu. Odbiorców wody uprasza się o podawanie stanu wodomierzy do dnia 20.04.2020r. : •[…]