KGW Niemirówek -Kolonia

KGW Niemirówek-Kolonia powstało w 2015 roku, a w 2018 roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie koło liczy 16 członków. Przewodniczącą jest Iwona Czuwara, zastępcą Ewa Dumicz a skarbnikiem Marzena Horoch. Pozostali członkowie koła to: Monika Kowalczuk, Marta Piasecka-Sochan, Zuzanna Pasieczna, Elżbieta Kuczmaszewska, Janina Wyrwa, Mirosława Kuczmaszewska, Zofia Kurzępa, Elżbieta Kosak, Paweł Czuwara, Sławomir Frąc, Marek Horoch, Antoni Wyrwa, Tomasz Oberda.

KGW w Niemirówku-Kol. kultywuje piękne ludowe tradycje wicia wieńców oraz robienia palm wielkanocnych. W 2016 roku w Powiatowym Konkursie na Palmę Wielkanocną zdobyło III miejsce, a 2021 roku II miejsce. Czas zatem na kolejne najwyższe podium.

Największe sukcesy KGW odniosło w 2018 roku. Podczas I Dnia Sąsiada w Hucie Tarnawackiej zostali nagrodzeni II nagrodą w konkursie na „Najlepsze ciasto sąsiadki”, natomiast Pani Iwona Czuwara zdobyła I miejsce w tym konkursie w kategorii indywidualnej. Podczas tego wydarzenia wygrali również w teleturnieju „Familiada”. I to jeszcze nie koniec sukcesów. W Przygranicznym Festiwalu Smaków w Wieprzowie KGW zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą tradycyjną potrawę regionu południowo – wschodniej części Lubelszczyzny. Przypomnijmy były to gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym. Gminny Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Tradycyjny przyniósł im I miejsce, natomiast na Powiatowych Dożynkach w Lubyczy Królewskiej ich wieniec uhonorowano II nagrodą.

W 2019 roku KGW wzięło udział w Konkursie kulinarnym na zdrową potrawę w ramach projektu „Aktywność, Współpraca, Rozwój” realizowanego przez Lokalna Grupę Działania „Roztocze Tomaszowskie”. Ich zupa pokrzywowa została wyróżniona podczas podsumowania projektu na Dożynkach Powiatowych w Tarnawatce.

28 kwietnia 2019 roku w Urszulinie odbyła się Konferencja Kół Gospodyń Wiejskich Lubelszczyzny. Jak wspomina Pani Iwona Czuwara: ,,uczestniczyło w niej 70 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa lubelskiego. Naszą Gminę reprezentowało również nasze KGW. Celem konferencji była integracja KGW z Lubelszczyzny oraz zaprezentowanie dorobku poszczególnych kół. Przygotowane przez nas stoisko cieszyło się dużym powodzeniem”.

KGW Niemirówek-Kol. aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Gminy Tarnawatka, prezentując swój dorobek artystyczny podczas dożynek, festynów. Biorą udział w warsztatach kulinarnych, rękodzieła. Ich prace można kupić na kiermaszach organizowanych na terenie naszej gminy.

Monika Baran, Monika Szczepaniuk

Powiązane posty