KGW SUMIN

Koło Gospodyń Wiejskich w Suminie powstało w sierpniu 2011 roku. W 2018 roku zostało wpisane do  Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Skład koła jak i jego zarząd zmieniał się kilkukrotnie. Pierwszą przewodniczącą KGW w Suminie była Agata Chacia, jej następczynią została Wiesława Łaba, która niestety w lutym 2016 roku zmarła na skutek ciężkiej choroby. Obecnie przewodniczącą koła jest Justyna Jakimczuk – jedna z najmłodszych członkiń koła. Zastępcą  przewodniczącej jest Krystyna Dudek a skarbnikiem Danuta Adamczuk. Obecnie organizacja skupia 16 członków, gdyż są to zarówno panie jak i panowie. Rola mężczyzn w pracy tej organizacji od zawsze była bardzo istotna, dlatego też postanowiono włączyć ich oficjalnie w poczet członków koła – mówi przewodnicząca Justyna Łaba. W skład koła wchodzą także: Marek Jakimczuk, Stanisław Adamczuk, Chacia Józef, Chacia Maria, Bednarz Elżbieta, Woźnica Mariusz, Woźnica Marzena, Romańczuk Irena, Mirecka Wiesława, Trzecina Marek, Trzecina Teresa, Chacia Halina, Chacia Anna.

Pierwszym wspólnym działaniem KGW było przygotowanie wieńca dożynkowego i udział w dożynkach gminnych, a następnie jako delegacja z gminy na dożynkach powiatowych. Od tego czasu koło co roku bierze udział w konkursach na wieniec dożynkowy, a także włącza się aktywnie w organizację dożynek. W 2014 roku w Suminie zorganizowane zostały dożynki gminno-parafialne połączone z otwarciem nowej świetlicy wiejskiej. Panie z Koła uczestniczą nie tylko w wydarzeniach świeckich, ale i kościelnych. Zawsze gdy jest taka potrzeba, można liczyć na ich pomoc. Przygotowując poczęstunek dla pielgrzymów zmierzających do sanktuarium w Krasnobrodzie, potrafiły ulepić ponad 3 tys. pierogów w ciągu jednego popołudnia. Niejednokrotnie panie zaskakiwały umiejętnością organizacji większych imprez, podczas których można było skosztować wspaniałych dań regionalnych, pośpiewać, potańczyć i miło spędzić czas, zapominając o codziennych troskach. Oprócz imprez tanecznych KGW w Suminie organizuje również spotkania opłatkowe, wieczorki pieśni patriotycznej dla mieszkańców sołectwa, warsztaty z robienia kartek okolicznościowych oraz warsztaty kulinarne dla dzieci.  Panie same również uczestniczą w kursach kulinarnych i rękodzielniczych, a następnie prezentują swoje prace na wystawach i kiermaszach świątecznych. Wykonują wieńce dożynkowe, stroiki świąteczne, palmy, kartki okolicznościowe, haftują, szydełkują, ale przede wszystkim świetnie gotują,  o czym mogli się przekonać już nie raz, nie tylko mieszkańcy gminy Tarnawatka, ale i powiatu tomaszowskiego. KGW Sumin bierze aktywny udział nie tylko w imprezach gminnych, ale również w różnego typu przeglądach i imprezach powiatowych.

W czasie pandemii Panie aktywnie włączyły się w akcję szycia maseczek dla szpitali. Mimo że żadna z nich nie jest krawcową, uszyły ponad 3200 maseczek dla medyków i służb mundurowych.

Jednym z głównych zadań KGW jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz kultywowanie kultury regionalnej. Najważniejsze jednak – jak podkreśla p. Justyna – szczególnie teraz, jest wspólne spędzanie czasu i dzielenie ze sobą radości i smutków dnia codziennego.

                                                          Monika Baran, Monika Szczepaniuk

Powiązane posty

Ogłoszenia

INFORМACJA

INFORМACJA Wójt Gminy Tarnawatka podaje do publicznej wiadomości, iż w dniach 27-28 listopada oraz 11 i 18 grudnia 2021 r. KŁ nr 8 Łoś w Lublinie organizuje polowania zbiorowe m.in. na dziki na terenie obwodu 303 w Gminie Tarnawatka (wschodnia strona od drogi wojewódzkiej Tomaszów Lubelski – Łaszczów).

Ogłoszenia

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI Wójt Gminy Tarnawatka ogłasza 1. Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność Gminy Tarnawatka, położonej w miejscowości Sumin, oznaczonej numerem 211/3 ark. 3 obręb Tarnawatka, stanowiącej grunty orne. Nieruchomość o pow. ogólnej 0,45 ha, uwidoczniona w KW ZA1T/00069499/7 zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest jako tereny upraw[…]