Nowy wóz bojowy już w Tarnawatce

W godzinach wieczornych 2 grudnia druhowie OSP w Tarnawatce powitali w swojej jednostce nowy wóz strażacki.

Uroczystość zbiegła się z obchodami 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnawatce. W imprezie, ze względu na panująca epidemię, zorganizowanej na placu przed siedzibą straży w Tarnawatce, wzięli udział zaproszeni goście w osobach: Tomasza Zielińskiego posła na Sejm RP, Henryka Karwana starosty tomaszowskiego oraz st. bryg. Mirosława Michońskiego Komendanta Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim. Obecni byli także: wójt gminy Piotr Pasieczny, prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Tarnawatce Marek Pasieczny oraz druhowie OSP Tarnawatka z prezesem Ryszardem Kopczyńskim na czele. Poświęcenia pojazdu dokonał ks. Tomasz Demczuk proboszcz tutejszej parafii. Cała uroczystość miała niecodzienną oprawę, którą zapewnili strażacy.  Bardzo efektownie w panującym mroku prezentowały się zapalone race, a całości dopełniała odpowiednio dobrana muzyka.

Środki na zakup wozu bojowego pochodzą w części z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych, a ich wysokość wynosi 380 tys. zł. Kwotę 180 tys. zł. przekazał także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Wkład własny w projekcie musiała także zapewnić Gmina Tarnawatka. W przetargu na dostawę sprzętu wybrano ofertę firmy Moto-Truck sp. z o.o. z Kielc, która za kwotę 851 160 złotych zobowiązała się dostarczyć średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu samochodu MAN o napędzie na cztery koła. W tej sytuacji udział Gminy Tarnawatka przekroczył 291 tys. złotych.

Nowy pojazd zapewni OSP Tarnawatka bardziej skuteczną możliwość działania w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, wpływając na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy, powiatu oraz podróżnych biorących udział w zdarzeniach drogowych. Eksploatowany od roku 2012 samochód marki Mercedes zostanie przekazany strażakom z Wieprzowa, a tym samym ich bardzo leciwy STAR, wykorzystywany wcześniej przez Tarnawatkę, zostanie zezłomowany.

Ze względu na ograniczone ramy naszego biuletynu nie udało nam się w grudniowym numerze zamieścić historii OSP Tarnawatka. Obiecujemy, że materiały te opublikujemy w wydaniu styczniowym.

 

Powiązane posty