Tajemnice starej fotografii odkryte!

Po opublikowanym w ostatnim numerze artykule z serii „Tajemnice starej fotografii” do redakcji wpłynęły informacje pozwalające zidentyfikować osoby znajdujące się na zdjęciu.

Fotografia przedstawia mieszkańców Tarnawatki – rodzeństwo Pankiewiczów. Adresatem dedykacji znajdującej się na odwrocie jest Marianna Pasieczna z domu Borek. Osobą siedzącą na krześle jest Jan Pankiewicz, po jego bokach stoją Maria oraz Władysław. Z informacji uzyskanych od p. Henryka Pankiewicza wynika, że jego ojciec Władysław urodził się w roku 1921, a zmarł w 1963. W czasie okupacji niemieckiej przebywał na robotach w okolicach Drezna. Po powrocie do kraju ożenił się i miał czworo dzieci. Pracował jako listonosz na poczcie, następnie w zakładzie drzewnym w Tarnawatce-Tartaku, a później pełnił funkcję prezesa RSP Pucharki. Maria, zamężna Kornacka, zatrudniona była przy hodowli drobiu w Pucharkach.  Kiedy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na terenie powiatu prowadzono poszukiwania ropy i gazu, otrzymała propozycję pracy Śląsku. Tam też wyjechała wraz z mężem i mieszkała aż do końca życia. Cała rodzina liczyła sześcioro rodzeństwa. Dwie siostry, podobnie jak widoczny na zdjęciu Jan, żyją i nadal mieszkają na terenie gminy Tarnawatka.

Pan Henryk, na dowód, że mężczyzna z fotografii, to jego ojciec Władysław, przyniósł do redakcji oryginalny niemiecki dokument ze zdjęciem. Jest to świadectwo uprawniające do prowadzenia pojazdów. Dokument jest tak ciekawy i na dodatek zachowany w tak doskonałym stanie, że postanowiliśmy zaprezentować jego kopię.

Bardzo dziękujemy p. H. Pankiewiczowi oraz innym członkom rodziny, którzy bardzo szybko zareagowali na nasz artykuł i przekazali informacje, którymi mogliśmy podzielić się z naszymi Czytelnikami!

Życzeniem naszym jest, aby ta historia stanowiła impuls dla osób, dysponujących interesującymi materiałami, które moglibyśmy zamieścić na naszych łamach i pomóc w zidentyfikowaniu osób i zdarzeń, o których pamięć  została zatarta przez upływ czasu.

 

                                                                                       Redakcja

 

 

 

 

Powiązane posty