Tajemnice starej fotografii odkryte!

Po opublikowanym w ostatnim numerze artykule z serii „Tajemnice starej fotografii” do redakcji wpłynęły informacje pozwalające zidentyfikować osoby znajdujące się na zdjęciu.

Fotografia przedstawia mieszkańców Tarnawatki – rodzeństwo Pankiewiczów. Adresatem dedykacji znajdującej się na odwrocie jest Marianna Pasieczna z domu Borek. Osobą siedzącą na krześle jest Jan Pankiewicz, po jego bokach stoją Maria oraz Władysław. Z informacji uzyskanych od p. Henryka Pankiewicza wynika, że jego ojciec Władysław urodził się w roku 1921, a zmarł w 1963. W czasie okupacji niemieckiej przebywał na robotach w okolicach Drezna. Po powrocie do kraju ożenił się i miał czworo dzieci. Pracował jako listonosz na poczcie, następnie w zakładzie drzewnym w Tarnawatce-Tartaku, a później pełnił funkcję prezesa RSP Pucharki. Maria, zamężna Kornacka, zatrudniona była przy hodowli drobiu w Pucharkach.  Kiedy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na terenie powiatu prowadzono poszukiwania ropy i gazu, otrzymała propozycję pracy Śląsku. Tam też wyjechała wraz z mężem i mieszkała aż do końca życia. Cała rodzina liczyła sześcioro rodzeństwa. Dwie siostry, podobnie jak widoczny na zdjęciu Jan, żyją i nadal mieszkają na terenie gminy Tarnawatka.

Pan Henryk, na dowód, że mężczyzna z fotografii, to jego ojciec Władysław, przyniósł do redakcji oryginalny niemiecki dokument ze zdjęciem. Jest to świadectwo uprawniające do prowadzenia pojazdów. Dokument jest tak ciekawy i na dodatek zachowany w tak doskonałym stanie, że postanowiliśmy zaprezentować jego kopię.

Bardzo dziękujemy p. H. Pankiewiczowi oraz innym członkom rodziny, którzy bardzo szybko zareagowali na nasz artykuł i przekazali informacje, którymi mogliśmy podzielić się z naszymi Czytelnikami!

Życzeniem naszym jest, aby ta historia stanowiła impuls dla osób, dysponujących interesującymi materiałami, które moglibyśmy zamieścić na naszych łamach i pomóc w zidentyfikowaniu osób i zdarzeń, o których pamięć  została zatarta przez upływ czasu.

 

                                                                                       Redakcja

 

 

 

 

Powiązane posty

09

Kwi
Aktualności

Kwietniowy numer gazety „Co w Naszej Gminie” ukaże się jedynie w formie internetowej

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że kwietniowy numer gazety „Co w Naszej Gminie” ukaże się jedynie w formie internetowej i będzie dostępny na stronie: www.tarnawatka.pl Podobnie jak Państwo, mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli powrócić do normalności i nasz informator będzie ukazywał się w wersji papierowej i w pełnej objętości. Zachęcając do lektury życzymy Wszystkim zdrowych i […]

08

Kwi
Aktualności

ZMIANA ZASAD SPISU WODOMIERZY

INFORMACJA WÓJT GMINY TARNAWATKA INFORMUJĘ, ŻE ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANEGO ZE STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO WYWOŁANEGO ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ KORONAWIRUSA ZMIENIONE ZOSTAŁY ZASADY SPISU STANU WODOMIERZY NA TERENIE GMINY TARNAWATKA W trosce o zdrowie mieszkańców zawiesza się do odwołania bezpośrednie spisy wodomierzy dokonywane przez pracowników Urzędu. Odbiorców wody uprasza się o podawanie stanu wodomierzy do dnia 20.04.2020r. : •[…]