Uwaga na łosie!

Do wszystkich kierowców przejeżdżających przez teren naszej gminy kierujemy gorący apel o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pojawieniem się dużej ilości łosi.

Sygnały o stale wzrastającej populacji, tego największego zwierzęcia naszych lasów, docierały do nas już od dawna. Co pewien czas pojawiały się sygnały o obecności tych zwierząt w okolicach trasy Tarnawatka – Werechanie czy też na łąkach w Tarnawatce-Tartaku. Jednakże to, co zostało pokazane na nagraniu wykonanym w dniu 28 stycznia br. na leśnym odcinku drogi powiatowej między Hutą Tarnawacką a skrzyżowaniem do Paucznego, przerosło wszelkie wyobrażenia. Na filmiku zamieszczonym na jednym z popularniejszych portali internetowych widać, jak trasę przekracza grupa 14 dorodnych łosi (w wyszukiwarkę wpisać: Łosie na Roztoczu – 28 stycznia 2020). Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak groźne mogłoby być zderzenie samochodu z osobnikami, których waga może dochodzić do ponad 700 kg, a całkowita wysokość do 3,2 m.

Z danych uzyskanych podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w marcu ubiegłego roku, wynika, że na terenie Nadleśnictwa Tomaszów stale przebywa około 75 łosi. Jak informują sami leśnicy, dane te są bardzo przybliżone, gdyż zwierzęta te prowadzą wędrowny tryb życia i w ciągu doby mogą przemierzać znaczne odległości. Istnienie tak dużej chmary, bo tak fachowo trzeba nazwać stado łosi, jest pewnym zaskoczeniem gdyż do tej pory obserwowano jedynie pojedyncze sztuki lub małe grupy rodzinne.

Powiązane posty