Uwaga na łosie!

Do wszystkich kierowców przejeżdżających przez teren naszej gminy kierujemy gorący apel o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pojawieniem się dużej ilości łosi.

Sygnały o stale wzrastającej populacji, tego największego zwierzęcia naszych lasów, docierały do nas już od dawna. Co pewien czas pojawiały się sygnały o obecności tych zwierząt w okolicach trasy Tarnawatka – Werechanie czy też na łąkach w Tarnawatce-Tartaku. Jednakże to, co zostało pokazane na nagraniu wykonanym w dniu 28 stycznia br. na leśnym odcinku drogi powiatowej między Hutą Tarnawacką a skrzyżowaniem do Paucznego, przerosło wszelkie wyobrażenia. Na filmiku zamieszczonym na jednym z popularniejszych portali internetowych widać, jak trasę przekracza grupa 14 dorodnych łosi (w wyszukiwarkę wpisać: Łosie na Roztoczu – 28 stycznia 2020). Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak groźne mogłoby być zderzenie samochodu z osobnikami, których waga może dochodzić do ponad 700 kg, a całkowita wysokość do 3,2 m.

Z danych uzyskanych podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w marcu ubiegłego roku, wynika, że na terenie Nadleśnictwa Tomaszów stale przebywa około 75 łosi. Jak informują sami leśnicy, dane te są bardzo przybliżone, gdyż zwierzęta te prowadzą wędrowny tryb życia i w ciągu doby mogą przemierzać znaczne odległości. Istnienie tak dużej chmary, bo tak fachowo trzeba nazwać stado łosi, jest pewnym zaskoczeniem gdyż do tej pory obserwowano jedynie pojedyncze sztuki lub małe grupy rodzinne.

Powiązane posty

04

Maj
Aktualności

UWAGA PRODUCENCI SUROWCA TYTONIOWEGO

Składanie Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, iż w dniu 15 maja 2021 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego za rok sprawozdawczy 2020/2021. Producent surowca tytoniowego, wpisany do rejestru producentów surowca tytoniowego zobowiązany jest przekazać do Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR Informację  o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego, zawierającą dane dotyczące m.in. powierzchni uprawy poszczególnych grup odmian tytoniu, […]

04

Maj
Aktualności

ZASADY STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN W SPOSÓB BEZPIECZNY DLA PSZCZÓŁ

Ø Pszczoły są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych. Ø Wpływają one na wzrost plonów jak również na ich jakość. Zapylanie przez pszczoły drzew i krzewów owocowych, plantacji truskawki, maliny przyczynia się do lepszego wykształcenia owoców o większej liczbie nasion oraz łagodniejszym zabarwieniu i lepszym smaku. Ø Obecność pszczoły miodnej na plantacji rzepaku powoduje wzrost[…]