Wołyń’43

W niedzielę 6 czerwca po mszach świętych w kościele parafialnym w Tarnawatce, zaprezentowana została wystawa i prelekcja poświęcone wydarzeniom, które miały miejsce na Wołyniu w 1943 roku.

Organizatorami  uroczystości byli Wójt Gminy Tarnawatka, Parafia w Tarnawatce oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki sponsorom, którymi byli  Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, Firma Goldsun czysta energia.                                                                                     Prelegentem był prof. dr  Adam Kulczycki – wykładowca akademicki działacz i publicysta kresowy, redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej” Inicjator i współtwórca Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie, w którym przez wiele lat pełnił funkcję I wiceprezesa. Okolicznościowy wykład nosił tytuł:Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińską Powstańczą Armię  na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. W prelekcji profesora Kulczyckiego nie zabrakło też słów o przebaczeniu, które możliwe jest tylko wówczas, gdy wszystkie fakty i okoliczności zbrodni zostaną już wyjaśnione. Dopiero wówczas można budować w pełni partnerskie relacje między narodami.

Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, przygotowaną przez „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie.

                                                                                       Monika Szczepaniuk

 

 

 

Powiązane posty