Wołyń’43

W niedzielę 6 czerwca po mszach świętych w kościele parafialnym w Tarnawatce, zaprezentowana została wystawa i prelekcja poświęcone wydarzeniom, które miały miejsce na Wołyniu w 1943 roku.

Organizatorami  uroczystości byli Wójt Gminy Tarnawatka, Parafia w Tarnawatce oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki sponsorom, którymi byli  Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, Firma Goldsun czysta energia.                                                                                     Prelegentem był prof. dr  Adam Kulczycki – wykładowca akademicki działacz i publicysta kresowy, redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej” Inicjator i współtwórca Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie, w którym przez wiele lat pełnił funkcję I wiceprezesa. Okolicznościowy wykład nosił tytuł:Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińską Powstańczą Armię  na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. W prelekcji profesora Kulczyckiego nie zabrakło też słów o przebaczeniu, które możliwe jest tylko wówczas, gdy wszystkie fakty i okoliczności zbrodni zostaną już wyjaśnione. Dopiero wówczas można budować w pełni partnerskie relacje między narodami.

Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, przygotowaną przez „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie.

                                                                                       Monika Szczepaniuk

 

 

 

Powiązane posty

23

Lip
Aktualności

Wieprzowskie sprawy na sesji Rady Gminy         

Po raz dwudziesty pierwszy w obecnej kadencji zebrali się radni na posiedzeniu Rady Gminy. Obrady odbyły się 7 lipca w budynku GOK w Tarnawatce. Główne punkty programu dotyczyły przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie wsi Wieprzów. Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym, a powodem takiej decyzji były pilna potrzeba wprowadzenia zmian w budżecie gminy i wieloletniej prognozie finansowej gminy. […]

23

Lip
Aktualności

300 plus tylko elektronicznie i w ZUS

Przypominamy, że od tego roku o świadczenie można ubiegać się wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Zmienił się też organ, który prowadzi te sprawy. Od bieżącego roku właściwym do przyznania pomocy jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy, dlatego bardzo ważnym jest, by przekazać jego[…]