XX EDYCJA KONKURSU WIEDZY O REGIONIE

10 grudnia 2019 r.  w Centrum Aktywności Gminnej odbył się XX  Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie, który już stanowi tradycję.  Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów historią, dniem dzisiejszym Małej Ojczyzny oraz popularyzacja regionalizmu. Przystąpiło do niego 9 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Tarnawatka. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury, w skład którego weszli: Kazimiera Mańdziuk przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka, Joanna Puźniak – nauczyciel historii  w SP w Hucie Tarnawackiej i Małgorzata Knafel – nauczyciel j. polskiego w SP w Tarnawatce. Po zmaganiach związanych z pochwaleniem się znajomością historii, zabytków i  organizacją Gminy Tarnawatka laureatkami konkursu zostały: Julia Iskierka, Katarzyna Matwiejszyn oraz Gabriela Kawa ze Szkoły Podstawowej w Tarnawatce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, laureaci – dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Kazimierę Mańdziuk i wójta Piotra Pasiecznego. Dyplomy i nagrody wręczyli uczniom Kazimiera Mańdziuk oraz sekretarz gminy Tarnawatka Marian Szałapski. Wszystkim uczestnikom konkursu,  nauczycielom oraz sponsorom podziękowała dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce Bernadeta Wołoszyńska. Konkurs zorganizowała Wiesława Pióro.
Przed konkursem zebrani obejrzeli przygotowane przez Małgorzatę Knafel z uczniami klasy VII b przedstawienie pod tytułem „Spotkanie z geniuszem Mieczysława Kosza.” Wszyscy oglądali z przejęciem. Pytania konkursowe dotyczyły osób związanych z naszym regionem, więc również z tym muzykiem jazzowym, o którym w tym roku w Polsce  zaczęto mówić.
W główną rolę wcielił się Kacper Kosz. Konferansjerem przybliżającym smutne, samotne życie  pianisty był Karol Tyrka. Scenografię wykonała Ewa Zieńko. W czasie inscenizacji  wszyscy mogli zauważyć, że Mały Mietek odznaczał się ponadprzeciętnym talentem muzycznym, któremu przez utratę wzroku wyostrzył się słuchu, mógł w pełni wydostać się na zewnątrz. Był absolutnym wirtuozem fortepianu i mistrzem improwizacji. Dzięki „Spotkaniu z geniuszem Mieczysława Kosza”, który żył tylko 29 lat trwa pamięć o nim i jego muzyce.

W trakcie spektaklu wysłuchaliśmy fragmentów utworów pod tytułem: Wspomnienie, Pytanie i Yesterday. Uczczono jego pamięć minutą ciszy.  Poznano jego styl, który łączył pianistykę jazzową z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi do polskiego folkloru.

Aby uczcić jego pamięć, delegacja uczniów zapaliła symboliczne znicze na jego grobie. W przyszłym roku życie i twórczość  Jana Tyszkiewicza będzie tematem przewodnim konkursu. Już dziś  zapraszamy do zgłębiania historii i udziału.
Wiesława Pióro i Małgorzata Knafel

Powiązane posty

23

Lip
Aktualności

Wieprzowskie sprawy na sesji Rady Gminy         

Po raz dwudziesty pierwszy w obecnej kadencji zebrali się radni na posiedzeniu Rady Gminy. Obrady odbyły się 7 lipca w budynku GOK w Tarnawatce. Główne punkty programu dotyczyły przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie wsi Wieprzów. Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym, a powodem takiej decyzji były pilna potrzeba wprowadzenia zmian w budżecie gminy i wieloletniej prognozie finansowej gminy. […]

23

Lip
Aktualności

300 plus tylko elektronicznie i w ZUS

Przypominamy, że od tego roku o świadczenie można ubiegać się wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Zmienił się też organ, który prowadzi te sprawy. Od bieżącego roku właściwym do przyznania pomocy jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy, dlatego bardzo ważnym jest, by przekazać jego[…]