10 grudnia 2019 r. w Centrum Aktywności Gminnej odbył się XX Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie, który już stanowi tradycję. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów historią, dniem dzisiejszym Małej Ojczyzny oraz popularyzacja regionalizmu. Przystąpiło do niego 9 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Tarnawatka. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury, w skład którego weszli: Kazimiera Mańdziuk przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka, Joanna Puźniak – nauczyciel historii w SP w Hucie Tarnawackiej i Małgorzata Knafel – nauczyciel j. polskiego w SP w Tarnawatce. Po zmaganiach związanych z pochwaleniem się znajomością historii, zabytków i organizacją Gminy Tarnawatka laureatkami konkursu zostały: Julia Iskierka, Katarzyna Matwiejszyn oraz Gabriela Kawa ze Szkoły Podstawowej w Tarnawatce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, laureaci – dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Kazimierę Mańdziuk i wójta Piotra Pasiecznego. Dyplomy i nagrody wręczyli uczniom Kazimiera Mańdziuk oraz sekretarz gminy Tarnawatka Marian Szałapski. Wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom oraz sponsorom podziękowała dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce Bernadeta Wołoszyńska. Konkurs zorganizowała Wiesława Pióro.
Przed konkursem zebrani obejrzeli przygotowane przez Małgorzatę Knafel z uczniami klasy VII b przedstawienie pod tytułem „Spotkanie z geniuszem Mieczysława Kosza.” Wszyscy oglądali z przejęciem. Pytania konkursowe dotyczyły osób związanych z naszym regionem, więc również z tym muzykiem jazzowym, o którym w tym roku w Polsce zaczęto mówić.
W główną rolę wcielił się Kacper Kosz. Konferansjerem przybliżającym smutne, samotne życie pianisty był Karol Tyrka. Scenografię wykonała Ewa Zieńko. W czasie inscenizacji wszyscy mogli zauważyć, że Mały Mietek odznaczał się ponadprzeciętnym talentem muzycznym, któremu przez utratę wzroku wyostrzył się słuchu, mógł w pełni wydostać się na zewnątrz. Był absolutnym wirtuozem fortepianu i mistrzem improwizacji. Dzięki „Spotkaniu z geniuszem Mieczysława Kosza”, który żył tylko 29 lat trwa pamięć o nim i jego muzyce.
W trakcie spektaklu wysłuchaliśmy fragmentów utworów pod tytułem: Wspomnienie, Pytanie i Yesterday. Uczczono jego pamięć minutą ciszy. Poznano jego styl, który łączył pianistykę jazzową z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi do polskiego folkloru.
Aby uczcić jego pamięć, delegacja uczniów zapaliła symboliczne znicze na jego grobie. W przyszłym roku życie i twórczość Jana Tyszkiewicza będzie tematem przewodnim konkursu. Już dziś zapraszamy do zgłębiania historii i udziału.
Wiesława Pióro i Małgorzata Knafel